Courses that will give a broader view

An introduction to Data Structures and Algorithms. Asymptotic notations and rates of growth. Binary search, binary trees. Sorting, merge heap and quicksort. Balanced binary trees AVL and Red Black trees.

More advance Data Structures and Algorithms. Divide and Conquer. The master theorem. Graph algorithms, Dynamic programming. Random algorithms. Primality testing.

Loosely based on the MIT text book "Structure and Interpretation of Computer Programs", this course examines from first principles the nature of computer programs. Students will investigate different paradigms for the construction and evaluation of computer programs, higher order programming, the effect of statefulness in programming and data driven programming. A parallel thread, not based on the SICP book, introduces the super simple Giuseppe language to show that being functional is enough to overcome all obstacles.

The old Principles Of Programming Languages course I used to give at Bilgi. The vidoes have been online for years. I have now updated this course to make available all the course materials for the year the course videos were recorded (Academic year 2009-2010) When I have time I may update some of the material.

Write to me if you are interested.

Fonksiyonel programlama "sıcak" bir konu. Bu ders bu konuya epey değinecek. Amaç programlama dilleri konusunda bir Türkçe kaynağı oluşturmak.

Dolayısıyla...

Öğrencilerin isteği üzere yapılan, eski Comp 313/314 derslerimden ilham alan, konsantre bir macera.

Ders öğrencilerin isteği bitince kadar devam eder. Notu yok. Yoklama yok. Ödevi yok (isteyene evde çalışmak serbest).

Ders sadece bilgi amaçlı yani. "Sadece bilgi amaçlı" ne demek? Bilgi amaçlı olmayan ders mi var? O sorunun cevabını sana bırakıyorum :-)

Videolar (ilkel bir şekilde) çekilecek. Ders malzemeleri, slaytlar(varsa), video linkleri bu sayfalara yüklenecek. Ders herkese açık.

Erişim için aşağıda da gösterilen bu linkten kayıt ol. Serbest ve bedava. Bir eposta adresi yeterli. Siteye kayıt olduktan sonra bu derse kayıt ("enrol") olabilirsin.

http://csl.gen.tr/moodle/login/signup.php? 

Mathematics and computing for non-mathematicians. 

How Mathematics, Computers and society interact.

From my old CMN 147/167 course.

There are some old videos. In English.

Birgün bunun Türkçesini yapacağım...

Sadece bilgi olsun elimde çeşitli eski (şimdilik çoğu İngiltere'den) sınav soru kağıtları yükleyeceğim bir yer.

Seviye ve konların nasıl değiştiğine dair bir ipuç veriyor.

These are pages set up to assist students on the ex-Math 233 course I was giving until 5 April 2017